021-65010458

|

021-65010452

ریبوفلاوین 5 فسفات – ویتامین ب2

صفحه اصلی / محصولات / ویتامین ها / ریبوفلاوین 5 فسفات – ویتامین ب2

ریبوفلاوین 5 فسفات ( ویتامین B2 ) ( riboflavin 5 phosphate vitamin b2 ) از ویتامین های گروه B و به شکل محلول در آب می باشد. دلیل انتخاب این نام رنگ زرد آن بوده و کارکرد اساسی این ویتامین، رهاسازی انرژی از مواد غذایی در سلول های بدن می باشد. این ویتامین بخش اصلی دو کوآنزیم فلاوین منو نوکلئوتید است که این کوآنزیم ها در عملکرد سلولی، رشد، تولید انرژی، متابولیسم چربی ها، داروها و استروییدها نقش اساسی دارند.

این ویتامین در انواع غذاها موجود می باشد به طور مثال در منابعی  چون محصولات لبنی، سبزیجات برگ سبز، شیر و تخم مرغ ، جگر و قلوه، ، قارچ، جو دو سر، گوشت بدون چربی، مخمرها و بادام موجود می باشد. هم چنین به عنوان مکمل رژیم غذایی و یک ماده داروئی مورد استفاده قرار می گیرد.  نکته قابل توجه این می باشد که هر چه مقدار بیشتری از این ویتامین صرف شود جذب آن کمتر خواهد بود و مقدار اضافی جذب شده از طریق ادرار دفع می گردد.

کمبود ویتامین B2 به ندرت پیش می آید و ممکن است به دلیل مصرف ناکافی یا اختلالات غدد درون ریز باشد. نشانه های کمبود این ویتامین شامل ریزش مو، متورم شدن و پرخونی در دهان و گلو، گلودرد، ناراحتی های پوستی، ترک خوردن و تورم لب ها، اختلالات در تولید مثل، تحلیل عملکرد کبد و سیستم عصبی است. در صورتی که این کمبود شدید و طولانی باشد می تواند آب مروارید و کم خونی ایجاد کند.

کمبود ریبوفلاوین 5 فسفات

ورزشکاران گیاهخوار، زنان باردار و شیرده و نوزادان شان، کسانی که کم کاری تیروئید درمان نشده دارند، افرادی که شیر کمی استفاده می کنند یا محصولات لبنی مصرف نمی کنند و یا رژیم غذایی وگان دارند، افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی، بی اشتهایی عصبی، افراد مبتلا به سندرم سو جذب، مصرف طولانی مدت فنوباربیتال و سایر باربیتورات ها این ها در معرض خطر کمبود ریبوفلاوین می باشند.

از آن جا که وجود ریبوفلاوین 5 فسفات برای عملکرد صحیح میتوکندری ضروری است و اختلال در عملکرد میتوکندری نقش اثرگذاری در بوجود آمدن بعضی از انواع میگرن دارد. به توصیه پزشکان از ریبوفلاوین برای پیشگیری از حملات میگرن استفاده می شود.
همچنین این ویتامین به عنوان کوآنزیم چند آنزیم مختلف عمل می کند و می تواند از صدمه به DNA توسط بسیاری از مواد سرطان زا پیشگیری کند.
در کسانی که مبتلا به بیماری HIV می باشند و تحت درمان با زیدوودین یا استاوودین هستند ممکن است اسیدوز لاکتیک ایجاد شود. درمان با ریبوفلاوین می تواند به برگشتن این اثر کمک کند.

خرید ویتامین ب2

شما میتوانید برای تهیه این محصول با شماره تلفن های 021-65010458 | 021-65010452 تماس حاصل نموده، تا همکاران ما در بخش سفارش محصول شرکت جوشش آرا در سریعترین زمان ممکن، سفارش شما را به در هر نقطه ای از کشور ارسال نمایند.

اشتراک گذاری :