021-65010458

|

021-65010452

کلروهگزیدین 20%

کلروهگزیدین 20% ( chlorhexidine ) به عنوان ماده ای آنتی سپتیک برای تولید انواع محصولات ضدعفونی کننده و دهانشویه در دندان پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد.

این محلول آبی رنگ ماهیت کاتیونی دارد و برای درمان پوسیدگی و التهابات دهان و لثه استفاده می شود. کلروهگزیدین بر طیف وسیعی از باکتری های گرم مثبت و منفی و بعضی از قارچ‌ها و ویروس‌ها به ویژه ویروس مولد ایدز و هپاتیت اثرگذار است.

این ماده به صورت دی‌گلوکونات، استات و هیدروکلرید موجود است که دی‌گلوکونات و استات محلول در آب می باشند. از خواص آن پیوند و چسبندگی سخت به دهان می‌باشد که سبب می گردد بعد از مصرف به مرور و آهسته رها گردد و در یک بازه زمانی، محیط ضد میکروبی در دهان فراهم آورده و pH دهان را بالا ببرد. دلیل چسبندگی کلرهگزیدین به ماهیت کاتیونی آن بر می گردد که منجر به وصل آن به دسته های آنیونیک موجود در گلیکوپروتئین‌ها و فسفوپروتئین‌های مخاط دهانی می ‌شود.

مزه نامطلوب و منجر به دگرگون شدن گذرا در حس چشایی می شود. این اثر در مورد مزه شوری می باشد که سبب بی‌طعم شدن غذا می‌ شود و این دگرگونی به غلظت کلرهگزیدین بستگی دارد و بهتر است تا 30 دقیقه پس از استفاده از دهان شویه از خوردن و آشامیدن خودداری کرد. همچنین کلروهگزیدین 20% به دلیل کاتوینتی بودن خیلی جذب پوست و مخاط دستگاه گوارش ننمی شود.

عوارض کلروهگزیدین 20%

از عوارض کلرهگزیدین بوجود آمدن رنگ قهوه‌ای بر سطح دندان ‌ها و پر کردگی ‌های همرنگ دندان، مخاط دهان و زبان می‌گردد که این امر به دلیل متصل شدن گردهای کاتیونی این ماده به عامل های موجود در رژیم غذائی مثل گالیک اسید و تانیس رسوب می باشد. این عامل های رنگی بر دندان ها و مخاط نسبت داده می‌شود و شدت آن بسته به مقدار ماده مصرفی و زمان مصرف آن دارد. این تغییر رنگ مربوط به سطوح خارجی می باشد که با بلیچینگ دندان(جرم زدایی) از بین می رود. از دیگر عوارض کلرهگزیدین جراحات مخاطی است که بستگی به غلظت آن دارد که منجر به متورم شدن یک سویه یا دو سویه غده پاروتید شده است. همچنین این ماده با اثرگذاری بر تجزیه گلوکز باکتری ها از تولید اسید توسط آنها ممانعت می‌کند و فضا را قلیائی نگه می‌دارد که منجر به جرم فوق لثه‌ای می گردد.

از عواملی که منجر به حداقل رسیدن اثرات کلروهگزیدین 20% می گردد عفونت فضا‌های سرم، پروتئینی، pH پائین و ساکاروزی می باشد. این محیط‌ ها پیوند و چسبندگی این ماده ضد میکروبی را پایین می آورند و نیز مواد آنیونی که در دهان شویه موجود است می‌تواند اثر آن را کاهش دهد. پس مطلوب است دهان شویه کلرهگزیدین 30 دقیقه بعد از مسواک زدن مصرف گردد تا بالاترین قدرت ضد باکتریایی خود را حفظ نماید.

خرید از شرکت جوشش آرا

برای خرید محصولی با کیفیت و با قیمت مناسب، بهترین گزینه برای شما شرکت جوشش آرا می باشد، شرکت ما سفارش شما را در سریع ترین زمان ممکن به اقصی نقاط کشور ارسال خواهد کرد.

اشتراک گذاری :