021-65010458

|

021-65010452

کلسیم کربنات سنگین

صفحه اصلی / محصولات / مواد جانبی دارو / کلسیم کربنات سنگین

کلسیم کربنات سنگین نوعی از کلسیم کربنات می باشد که خلوص بالایی داشته و برای بسیاری از مقاصد مختلف صنعتی و دارویی از جمله در ساخت انواع دارو های شیمیایی همچون داروهای درمان پوکی استخوان کاربرد دارد.

کربنات کلسیم یا CaCO3 ماده معدنی ویژه است كه در تمامی نقاط جهان یافت می‌شود و در شکل های مختلفی چون گچ، سنگ آهک، سنگ مرمر دیده می شود. این ماده یکی از پرکاربردترین مواد شناخته شده برای بشریت می باشد که می‌تواند به صورت تصنعی تولید شود و البته در پوسته تخم مرغ و غشای جانورانی مثل حلزون و خرچنگ نیز موجود است.

این ماده بصورت بلورهای بی رنگ و بدون بو می باشد که به عنوان آنتی‌اسید و ماده اصلی برای قرص‌های دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صنعت غذایی در افزودنی های خوراکی به کار برده می شود، همچنین ماده ایی اثرگذار در کشاورزی است که برای خوراک دام استفاده می شود.

برای استفاده در صنعت، میتوان این ماده را معدن استخراج کرد. می‌تواند از سنگ مرمر تولید گردد یا این که بوسیلهٔ رد شدن دی‌اکسید کربن از درون محلول کلسیم هیدروکسید پدید آید، همچنین می‌توان کلسیم کربنات سنگین را از طریق ریختن جوش شیرین در محلول اسید بوریک درست کرد که به صورت ماده ای سفید رنگ ته‌نشین می‌گردد.

این ماده بر اثر گرما با از دست دادن CO2 به آهک مبدل می‌شود که از آن در کارهای ساختمانی، در صنعت استخراج آهن و تولید فولاد به‌عنوان کمک ذوب و برای تولید کاربید کلسیم استفاده می گردد، همانطور که میدانید از آهک در کشاورزی برای اصلاح خاک استفاده می‌شود.

در صنعت به عنوان یک مصالح ساختمانی برای صنعت ساخت و ساز و نیز در صنایع  شیشه سازی، در تولید مواد شوینده، صنایع رنگ و نساجی، صنایع فلزات، صنایع نفت، صنایع شیمیایی، تصفیه نمک،کاشی‌ها، پلاستیکها، ریخته گری، در کارگاه های آجرپزی، کلسیم کربنات سنگین به عنوان عامل خمیرکننده سنگ ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

باتوجه به این که این ماده اثر آنتی اسیدی دارد و مکمل کلسیم است در نقایص کلیوی، داروهای هومیوپاتی، داروهای ضد اسهال نیز به کار می‌رود و به عنوان مکمل به داروهای مربوط به نارسایی‌های قلبی افزوده می‌شود. و نیز برای تهیه داروهای دامپزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در تماس این ماده با چشم یا پوست باعث سوزش، قرمز شدن چشم‌ها و متورم شدن پلك‌ها  یا پوست مي‌گردد. همچنین استنشاق آن باعث تحريك و سوزش مخاط بینی مي‌ گردد. و خوردن آن باعث سوختگي در دهان، گلو و معده مي‌شود.

کاربردهای دیگر کلسیم کربنات سنگین

تنظیم کننده PH جهت حفظ پایداری شرایط قلیایی، یک افزودنی رایج در مخازن شهری جهت خنثی سازی اثر اسیدی کلر و افزایش PH، جایگزیني برای سدیم هیدروکسید و برای قلیایی کردن به‌خصوص در چوب شور، در شیمی به‌عنوان یک الکترولیت استفاده می‌شود، به‌عنوان نرم کننده‌ی آب در شست و شوی لباس‌ها، برای از بین بردن لکه‌های روغن و گریس ، به‌عنوان عامل ضد رسوبی در کتری ها و ماشین های بخار، برای تهیه فوری ماکارونی، در تولید بستنی چوبی، برای از بین بردن کپک چوب و …

 

خرید از شرکت جوشش آرا

شرکت جوشش آرا همواره در تلاش است تا با ارائه خدمات نوین در جهت کسب رضایت مشتریان قدم بردارد، شما میتوانید این محصول را با قیمتی مناسب و با بهترین کیفیت از طریق بخش فروش شرکت سفارش دهید.

اشتراک گذاری :