021-65010458

|

021-65010452

کاربرد های کلسیم کربنات سنگین را بهتر بشناسید

صفحه اصلی / مقالات / کاربرد های کلسیم کربنات سنگین را بهتر بشناسید

کاربرد های کلسیم کربنات سنگین

کلسیم کربنات در دو نوع سنگین و سبک وجود دارد، تفاوت اصلی این دو در تغییرات مقدار pH شکل ذرات و میزان ظرافت ذرات است. کلسیم کربنات سبک معمولا به شکل اسپیندل است و کلسیم کربنات سنگین عمدتاً به شکل نامنظم است. تفاوت در میزان ظرافت و شکل کلسیم کربنات باعث ایجاد تغییر درگرانش خاص کاذب می‌شود. به طور طبیعی کلسیم کربنات سبک نمک معدنی طبیعی است که در سنگ‌ها، مرواریدها و پوسته‌ها یافت می‌شود. کلسیم کربنات با نام های دیگر Calcium Carbonate Heavy, Calcium Carbonate Light نیز شناخته می شود، در این مقاله قصد داریم تا شما را با کاربرد های کلسیم کربنات سنگین آشنا کنیم.

کلسیم کربنات سنگین به صورت طبیعی در سراسر جهان یافت می شود و بیش از ۴٪ پوسته زمین را تشکیل می‌دهد؛ رایج‌ترین شکل های طبیعی آن گچ، سنگ آهک و سنگ مرمر هستند که با رسوب حلزون‌های فسیل شده کوچک، مرجان ها و صدف در طی میلیون‌ها سال تولید شده اند. شکل ظاهری این ترکیب پودر سفید رنگی است و کد شناسایی صنعتی (Cas No) ۴۷۱-۳۴-۱ است. فرمول مولکولی کربنات کلسیم سنگین 3CaCO است و جرم مولی آن تقریبا برابر ۱۰۰/۰۸۷ g/mol است. این ماده نقطه جوش ندارد چون در دمای بالا تجریه می شود و در دمای ۸۲۵ °C ذوب می شود. کلسیم کربنات سنگین در صنایع فراوانی کاربرد دارد از جمله : کشاورزی، پلیمر،آب و فاضلاب، دارویی و پزشکی، رنگ، رزین و چسب و پلاستیک .

 

کلسیم کربنات سنگین

 

مزایای استفاده از کلسیم کربنات در صنایع

استفاده از کلسیم کربنات سبب استحکام و افزایش کیفیت و بهره وری مبلمان، مبز، لوله و ظروف یک بار مصرف می شود؛ توجه به این نکته ضروری است که باید در هر کدام از موارد گفته درصدی از کلسیم کربنات با توجه به استاندارد های ذکر شده استفاده شود، همچنین کیفیت مواد به کار گرفته شده نیز بسیار مهم است. استفاده از کلسیم کربنات کمک می کند تا پوشش مناسب تری از مستربچ های سفید و رنگی حاصل شود.

استفاده از این ماده باعث استفاده کمتر از پلاستیک می شود و این یعنی کمک به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی زیست محیطی؛ توجه داشته باشید کربنات کلسیم هایی که در طبیعت هستند هیچ خطری برای انسان ندارند و همان طور که اشاره شد در صنایع دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

در صنایع فیلم های پلی اتیلن ( ظروف یک بار مصرف ) و مواد تزریقی استفاده از کلسیم کربنات سبب پخش شدن بهتر رنگ و کاهش پس دادن رنگ شده و باعث افزایش کیفیت نیز می شود.

کلسیم کربنات علاوه بر موارد فوق مانع از چسبیدن مواد به دستگاه می شود که باعث افزایش سرعت و بازدهی کار و همچنین باعث کاهش انرژی مصرفی است.

چون کلسیم کربنات قیمت کمتری از پلاستیک دارد استفاده از آن در صنایع مختلف سبب کاهش قیمت محصول نهایی میشود که به نفع هر دو تولید کننده و مصرف کننده است. این باور غلطی است که در بین مردم جا افتاده است که استفاده از کلسیم کربنات به معنی کاهش کیفیت است؛ براساس توصیحات داده شده در بالا مشخص می شود که استفاده از کلسیم کربنات علاوه بر کاهش قیمت کالای تولیدی سبب افزایش کیفیت هم می شود.

در صنایع مرتبط با رنگ کلسیم کربنات به سبب خصوصیات مکانیکی و قیمت مناسبی که دارد کاربرد فراوانی دارد و سبب پوشش دهی بهتر رنگ می شود.

 

کاربرد های کلسیم کربنات سنگین

 

کلسیم کربنات در صنایع دارویی نیز کاربردهای فراوانی دارد؛ کلسیم کربنات یا همان کربنات کلسیم به دلیل دارا بودن خاصین آنتی اکسیدانی که دارد برای درمان نوافق کلیوی و همچنین درمان استئوپروزیس مور استفاده قرار می گیرد و مکمل کلسیم است. در بیماران مبتلا به هیپرفسفاتمی مصرف کربنات کلسیم توصیه می شود به دلیل اینکه کلسیم کربنات با پیوستن به فسفات مانع جذب بیشتر فسفات از طریق معده و روده می گردد. استفاده از کلسیم کربنات در داروهای هومئوپاتی Homoepathic و در افزودنی های خوراکی هم کاربرد دارد. کلسیم کربنات همچنین به دلیل دارا بودن خاصیت جذب سطحی، درترکیب داروهای ضداسهال بع کار می رود.کلسیم کربنات در ترکیب با اسید معده به کلرید کلسیم تبدیل می شود که گاز حاصل از آن ممکن است در برخی از افراد سبب ایجاد نفخ معده شود. حدود ۸۵ درصد از کلسیم کربنات جذبی در بدن مجددا به شکل نمک های کلسیم مثل کربنات کلسیم دفع می گردد.

کلسیم کربنات در تهیه ی داروهای دامپزشکی نیز کاربرد فراوانی دارد.

شما میتوانید هم اکنون برای کلسیم کربنات سنگین از شرکت جوشش آرا اقدام نمایید، کافیست با شماره های بخش فروش 021-65010458 | 021-65010452 تماس حاصل نموده، تا در سریعترین زمان سفارش خود را دریافت نمایید.

اشتراک گذاری :