021-65010458

|

021-65010452

هر آنچه در مورد لیدوکائین ( lidocaine ) نمی دانید

صفحه اصلی / مقالات / هر آنچه در مورد لیدوکائین ( lidocaine ) نمی دانید

لیدوکائین ( lidocaine ) یکی از داروهایی است که برای بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد و در دسته داروهای بی حس کننده موضعی و ضد آریتمی دسته بندی می شود.

متابولیسم تجزیه لیدوکائین بیشتر در کبد و تاحدی هم در کلیه صورت می گیرد، پس از 2 تا 5 دقیقه از زمان مصرف این دارو در بدن شروع به اثر می کند؛ پیوند لیدوکائین به دارو متوسط است و تا 1.5 الی 2 ساعت در بزرگسالان اثر دارد. دفع آن به صورت متابولیک و عمدتا از طریق کلیه ها است. این دارو اصلا نباید بدون تجویز پزشک و خودسرانه مصرف شود؛ حتما باید براساس دوز تجویزی پزشک از این دارو استفاده کنید. حداکثر میزان دوز مصرفی از این دارو در 24 ساعت – (میلی لیتر) است و استفاده از این دارو بیش از حد مجاز خطرناک می باشد. در کودکان دوز مصرفی تنها توسط پزشک باید مصرف شود.

لیدوکائین

 

لیدوکائین در جراحی های کوچک و خصوصا در داندانپزشکی به عنوان بی حس کننده موضعی مورد استفاده قرار می گیرد و بعد از کوکائین پر مصرف ترین دارو در دندانپزشکی است. همچنین برای کاهش دردهای موضعی ناشی از سوختگی از پماد لیدوکائین ( lidocaine ) استفاده می کنند. یکی دیگر از کاربرد های مهم این دارو برای بی حسی نخاعی اطراف سخت شامه، انسداد اعصاب سمپاتیک و انسداد اعصاب مرکزی است.

یکی دیگر از کاربردهای این دارو که اخیرا مورد استفاده قرار می گیرد درمان زودانزالی در مردان است، به صورت اسپری که ده تا پانزده دقیقه قبل از شروع رابطه جنسی باید مورد استفاده قرار گیرد. این دارد مانع از انتقال تحریک عصبی از ناحیه مورد استفاده می شود و در نتیجه باعث افزایش زمان رسیدن به انزال می شود. نکته مهمی وجود دارد و آن این است که استفاده از داروهای بی حسی باید با دقت باشید چرا که استفاده بیش از حد از آن سبب بروز مشکلاتی برای فرد می شود؛ به عنوان مثال می تواند باعث از بین رفتن موقتی میل جنسی به طور کامل شود. توجه داشته باشید که استفاده از اسپری برای جلوگیری از زودانزالی مناسب نیست .

این دارو با اثر بر روی CNS سبب  ضعیف شدن و تحریک CNS می شود . اثر  این دارو روی سیستم عروقی – قلبی  می تواند سبب ضعیف شدن تحریک و هدایت قلب و گشاد شدن عروق محیطی شود. لیدوکائین برای درمان سردرد خوشه ای و سکسکه و میگرن نیز مورد استفاده قرار گرفته است اما موثر نبوده است.

عوارض داروی لیدوکائین ( lidocaine )

استفاده بیش از اندازه از لیدوکائین سبب وارد شدن غلظ زیاد پلاسمایی  از دارو به رگ یا حساسیت مفرط کاهش توان تحمل فرد می باشد. احتمال دارد واکنش های سیستمیک نسبت به دارو به سرعت یا تا 30 دقیقه پس از تجویز دارو بروز کنند.

عوارش سیستماتیک استفاده از دارو شامل: تشنج، گیجی، افت فشار خون، صعف در تنفس، برادی کاردی قلب، سوزش، ورم، خارش و کهیر می باشد.

محیط نگهداری و شرایط نگهداری از داروی لیدوکائین

از مصرف داروی تاریخ مصرف گذشته اجتناب کنید. دارو را دور از دسترس اطفال نگه دارید. لیدوکائین را باید دور از نور، رطوبت و گرما و در دمای کمتر از 30 درجه نگه داری کرد؛ از قرار دادن این دارو در دمای پایین و یخ زدگی آن جلوگیری کنید.

lidocaine

 

قبل و بعد از هر بار مصرف درپوش ظرف را ببندید و نازل را تمیز کنید. در افرادی که دچار کاهش فشارخون، خون ریزی شدید و شوک هستند نباید از این دارو استفاده کرد. افرادی که دارای نارسایی کلیه هستند باید از مصرف این دارو اجتناب کنند. در افراد مبتلا به نارسایی کبدی و CHF نیز باید دوز داروی مصرفی را کاهش داد.

در مورد دوز تزریقی این دارو حتما باید طبق دستور مورد استفاده قرار گیرد. محلولهای لیدوکائین ( lidocaine ) که حاوی نگهدارنده های ضد میکروبی هستند نباید برای مصارف بیهوشی نخاعی یا اپی دورال مورد استفاده قرار گیرند.

 

برای خرید لیدوکائین با بهترین کیفیت و ارزان ترین قیمت با بخش فروش شرکت تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری :